Posted on

Як ресурсні класи сприяють інклюзивному процесу?

Денис Яценюк – кмітливий 9-річний хлопчик з розладом аутичного спектру. Коли йому виповнилося 6 років, перед його мамою Наталією постало важливе питання: куди подати сина на навчання? Існувало два шляхи подальшого життя: індивідуальне навчання або школа-інтернат.

Позаяк Денис має високофункціональний аутизм, Наталія розуміла, що він може навчатися у звичайній школі разом з усіма. Утім, для цього йому був потрібний підготовчий період, який через прогалини у законодавстві не міг забезпечити Денису жоден навчальний заклад. Тому Наталія вирішила своїми силами створити систему, яка надавала би таку можливість дітям. Мова йде про ресурсні класи.

Що це?
Ресурсні класи – це ще не зовсім інклюзія. Це місток між початком навчання дитини та безпосереднім навчальним процесом в інклюзивних класах. У них працюють спеціально навчені спеціалісти: корекційні педагоги, логопеди, психологи тощо. Ідея їхнього створення полягає у тому, щоби діти протягом перших років перебування у школі адаптувалися до інклюзивного виду навчання. Яким чином пані Наталії вдалося реалізувати свою ідею?

Як співорганізатор ГО «Особливий світ», Наталія Яценюк почала розроблювати концепцію ресурсних класів виходячи із потреб Дениса та його однолітків. Для втілення ідеї у реальність їй потрібно було знайти школи, які погодилися би розташувати ресурсні класи у своїх стінах. На той момент її підтримали лише три заклади середньої освіти у Києві, хоча їх у місті чимало.
За своїми характеристиками ресурсні класи наближаються до специфіки роботи приватних шкіл, адже не отримують державного фінансування і знаходяться на повному утриманні громадських організацій та батьків, діти яких навчаються у них. Програми, за якими навчаються діти, наближені до програм навчання у звичайних класах, але вони адаптовані до особливих потреб учнів. Так, усі діти, які приходять навчатися в ресурсні класи, потім переходять навчатися в інклюзивні класи.

Ресурсні класи і законодавство
Наразі ресурсні класи не передбачені законом як частина освітньої системи, і їхнє включення до цих пір зустрічає численні складнощі. Утім, це не скасовує їхню важливу роль, адже кожній дитині потрібен час та адаптація. Без їхнього функціонування ідея інклюзії у школах залишатиметься недоступною для великої кількості дітей, а також їхніх батьків.

Що можна зробити для створення ресурсних класів сьогодні?
Своїми власними силами Наталія зробила все, аби її дитина не відчувала жодних проблем, які можуть бути пов’язані із включенням дитини з розладом аутичного спектру у соціальний світ. За її словами, є сенс об’єднуватися з іншими батьками, шукати школи, які нададуть приміщення для навчання, підбирати спеціалістів та самостійно створювати для своїх дітей простір, у якому вони зможуть готуватися до повноцінного навчання у школі. Маємо надію, що вже зовсім скоро ресурсні класи стануть розповсюдженим явищем освітньої системи України.